Zasady współpracy przy tworzeniu e-booka - Smartly Designed
17794
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-17794,theme-bridge,bridge-core-3.1.2,woocommerce-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,columns-3,qode-product-single-tabs-on-bottom,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-30.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive

Stwórzmy dla Ciebie najpiękniejszego e-booka

Rozmowa · Rozeznanie · Tworzenie wizji produktu

Witaj!

Chciałabym przeprowadzić z Tobą rozmowę dotyczącą wyglądu e-booka, który u mnie zamawiasz. Ponieważ cenię Twój czas, przygotowałam dla Ciebie kwestionariusz.

Uwaga!

Wypełnij ten kwestionariusz skrupulatnie i z uwagą. Pamiętaj, że im lepiej skonkretyzujemy naszą wizję Twojego e-booka – na początku współpracy, tym szybciej wykonam go dla Ciebie i tym mniej poprawek (tych w cenie i odpłatnych dodatkowo) będzie trzeba wprowadzić.

Zasady współpracy przy tworzeniu e-booka

Brief  · próbne strony · termin · umowa · realizacja

Przed współpracą

Brief (formularz) · moodboard · strona próbna

Przesyłam Ci formularz do wypełnienia, na podstawie którego będziemy tworzyć Twojego e-booka. To zbiór pytań, które pomogą mi ustalić jak ma wyglądać Twój e-book.

(OPCJONALNIE) Wspólnie tworzymy moodboard na Pintereście dla Twojego e-booka (lub przeglądamy ten, którego stworzyłam już wcześniej) – to taki rodzaj wirtualnej tablicy korkowej, na której przypinamy inspiracje, skojarzenia. Omawiamy go i wybieramy najfajniejsze pomysły.

Przygotowuję dla Ciebie stronę próbną (na podstawie fragmentu tekstu, który mi wcześniej prześlesz). Dzięki temu już na samym początku zobaczysz, jak może wyglądać Twój e-book.

Strona próbna jest bezpłatna i niezobowiązująca do podjęcia współpracy.

Na przygotowanie strony próbnej potrzebuję około tygodnia.

Po przedstawieniu próbnej strony oceń, czy zadowala Cię współpraca. Jeśli tak, prześlij mi poprawki (do 10 punktów) – na ich wprowadzenie mam 3 dni.

Jeśli pomimo wprowadzenia poprawek czujesz, że jeszcze czegoś brakuje, ale podoba Ci się sposób współpracy ze mną, nadal możemy pracować nad projektem. Pierwsza strona próbna jest bezpłatna, każda kolejna to dodatkowy koszt – liczona jak za zwykłą stronę.

Ile stron e-booka nam wyjdzie?

Rozmiar czcionki · szacowanie liczby stron

Czy cennik dotyczy liczby stron w Wordzie, czy liczby stron gotowego e-booka?
Finalny koszt stworzenia oprawy graficznej e-booka, zależy od ilości stron gotowego e-booka. Ale bez obaw, jesteśmy w stanie do pewnego stopnia kontrolować ilość stron.

Skąd będziemy wiedzieć, ile stron będzie miał Twój e-book?
Możemy próbować tak go złożyć, aby wyszło mniej więcej tyle samo stron co w Wordzie. Chodzi głównie o wielkość czcionki. Im większa czcionka w gotowym projekcie, tym przyjemniej czyta się e-booka.

Gdy już zatwierdzisz strony próbne pod względem graficznym, możemy oszacować przybliżoną liczbę stron projektu, a tym samym określić orientacyjnie, ile będzie kosztować przygotowanie e-booka. Jeżeli objętość jest za duża, mogę przygotować drugą wersję ze zmniejszoną wielkością czcionki – dla porównania i przetestowania.

Przykład: 80 stron w Wordzie to, w zależności od wielkości czcionki, 85-100 stron e-booka. Po dodaniu obrazków liczba stron zwiększa się jeszcze o ok. 10-15 stron.

Czy za projekt okładki muszę dopłacać?

Prosta okładka · skomplikowana okładka

Prostą okładkę liczę jako zwykłą stronę.

Skomplikowane okładki wyceniam indywidualnie.

Decyzja o współpracy

Rezygnacja · termin · umowa

W tym momencie mamy już pełny zakres informacji, dzięki którym możesz podjęć decyzję o współpracy.

Jeżeli jednak z jakichś względów nie chcesz podjąć współpracy – nie szkodzi, może się zdarzyć i tak. Musisz jednak pamiętać, że projekt stron próbnych objęty jest prawami autorskimi, co oznacza, że nie możesz zlecić komuś innemu, ani sama przygotować projektu w oparciu o projekt stron próbnych, które stworzyłam. Ja natomiast mogę wykorzystać go w innych projektach lub stworzyć na jego podstawie szablon, który będę sprzedawać w swoim sklepie www.

Jeżeli decydujesz się na współpracę, w następnym kroku ustalamy terminy i podpisujemy umowę.

Termin ustalamy w oparciu o liczbę stron, jaką przewidujemy w e-booku oraz stopień trudności zaplanowanego projektu (dłuższy czas im bardziej złożony graficznie ma być e-book). Wspólnie ustalamy dzień, w którym otrzymam od Ciebie gotowy tekst.

Następnie przygotowuję i wysyłam Ci umowę. W umowie znajdziesz szczegółowe zasady współpracy takie jak: liczba możliwych poprawek, czas ich zgłaszania czy sposób przeniesienia praw autorskich. Umowę podpisujemy online – kilkoma kliknięciami, za pośrednictwem platformy Autenti.com.

Faktura

Faktura VAT · faktura PROFORMA

Faktury wystawiam w trzech trybach, w zależności od Twoich preferencji:

Fakturę wystawiam od razu po podpisaniu umowy o współpracę, z terminem płatności 7 dni – wtedy ustalamy konkretną liczbę stron. Jeżeli okaże się, że stron wyjdzie więcej, po skończonych pracach wystawiam dodatkową fakturę.

Wystawiam fakturę proforma (gdy np. potrzebujesz do udokumentowania przyszłych kosztów w projekcie unijnym, o który się starasz).

Fakturę wystawiam po zakończeniu prac (wtedy wiemy już dokładnie, ile stron wyszło). Pamiętaj, że cały projekt wysyłam dopiero po opłaceniu faktury.

W przypadku dużych projektów (powyżej 3000 zł) wystawiam dwie faktury: jedną jako zaliczkę zaraz po podpisaniu umowy, a drugą po zakończeniu prac.

Współpraca z korektorką

Poprawki · zamknięcie projektu

Do rozpoczęcia składu potrzebny będzie gotowy tekst. Możesz go przygotować samodzielnie lub zlecić wcześniej korektę i redakcję korektorce. Nie są to wielkie koszty, a różnica w odbiorze jest kolosalna. Masz pewność, że e-book będzie profesjonalny pod każdym kątem.

Ja osobiście polecam Ci bardzo współpracę w tym zakresie z Sylwią Chojecką z Od Słowa Do. Jest świetną korektorką oraz naprawdę fajnie się z nią współpracuje. I mówię to, mając za sobą już współpracę z paroma różnymi korektorkami. Jakość współpracy w przypadku Sylwii jest nie do porównania i nie do przecenienia. Chyba nie chcesz być zmęczona swoją korektorką? Bo bywają i takie sytuacje.

Tworzenie e-booka

Jaki masz wpływ na wygląd całości?

Na każdym etapie projektowania staram się wysyłać strony do akceptacji. Dzięki temu nie ma ryzyka, że efekt końcowy będzie niezgodny z Twoim wyobrażeniem.

Najpierw wysyłam stronę próbą. Akceptując jej wygląd, akceptujesz jednocześnie wizję graficzną całości projektu, styl, użyte kolory, czcionki i cały wygląd części graficznej reprezentowany przez strony próbne. Po tej decyzji nie będzie już możliwości zmiany oprawy graficznej projektu.

Opcjonalnie wysyłam strony próbne z dwiema wielkościami czcionki – które również musisz zaakceptować (po tej decyzji nie będzie już możliwości zmiany wielkości czcionki w całym projekcie).

Następnie wysyłam parę pierwszych stron lub od razu pierwszy rozdział do wglądu i akceptacji (możesz zgłaszać uwagi co do układu treści, zdjęć czy wyróżnionych elementów).

Potem wysyłam już tylko nietypowe strony (np. jakiś nowy layout), które możesz zaakceptować lub poprosić o zmiany w układzie.

Jak widzisz, masz dużą kontrolę nad tym, jak będzie wyglądać Twój e-book.

Poprawki do elementów, które zostały już zaakceptowane, są dodatkowo płatne, według mojej stawki godzinowej: 150 zł netto/60 minut pracy oraz wiążą się z możliwym przesunięciem terminu realizacji projektu.

Poprawki

Małe i duże · po korekcie · po zakończeniu projektu

Po opłaceniu faktury przesyłam Ci gotowy plik w formacie PDF. W tym momencie zarówno Ty jak i korektorka możecie zacząć sprawdzać e-booka.

W dalszym ciągu możesz zgłaszać małe poprawki (wyrównania, zmiany kolorów, zmiany w tekście, zamiana zdjęć).

Poprawki po korekcie wliczone są w koszty stworzenia e-booka.

Jeżeli już po zakończeniu i oddaniu dzieła znajdziesz jakieś błędy językowe, możesz je do mnie zgłosić. Wszystkie poprawki, które jestem w stanie nanieść w mniej niż 15 minut, będą wprowadzane nieodpłatnie,  pozostałe – według mojej aktualnej stawki godzinowej – 150 zł netto/60 minut pracy.

Jak długo trwa tworzenie e-booka?

Czas potrzebny na skład · czas na poprawki

Ile może trwać skład e-booka? To zależy od ilości stron oraz skomplikowania. Średnio przyjmuję, że na:

  • e-booka do 50 stron rezerwuję sobie około 7 dni,
  • e-booki powyżej 50 stron rezerwuję około 14 dni.

Po składzie tekst trafia do Ciebie, a Ty go sprawdzasz, bądź wysyłasz do korektorki. Z korektorką samodzielnie ustalasz czas na korektę składu.

Po otrzymaniu korekty składu od korektorki jest czas dla mnie na wprowadzenie poprawek. Korektorka potem jeszcze raz sprawdza, czy poprawki zostały prawidłowo naniesione i wyłapuje ostatnie błędy.

Na tym etapie jestem w stałym kontakcie z korektorką (jeżeli jest to Sylwia Chojecka). Na ten etap (od momentu gdy dostanę tekst po korekcie składu) liczę zawsze około 5-7 dni, tak, by niepotrzebnie nie przedłużać realizacji umowy.

Dodatkowe grafiki – specjalna oferta

Grafiki promujące Twój e-book

Jeżeli potrzebujesz grafik promocyjnych, możesz je również zamówić u mnie. Koszt takiej grafiki liczony jest tak samo jak jedna strona e-booka.

Przy dużych składach (powyżej 100 stron) grafiki promocyjne (2 sztuki) otrzymasz gratis.

Rezygnacja

Czy jest możliwość rezygnacji w trakcie składania e-booka?

Podpisując umowę, obie strony zobowiązują się, że będą przestrzegać prawa. Zgodnie z przepisami, możliwość odstąpienia od umowy masz wtedy, jeśli prace nie postępują tak szybko, jak to wynikałoby z umowy (a więc grafik nie dotrzymał terminów ustalonych w umowie lub nie ma z jego strony żadnego kontaktu).

Prawo do odstąpienia od umowy nie przysługuje Ci w sytuacji, gdy termin realizacji projektu został przesunięty z powodu zbyt późnej akceptacji elementów projektu lub zgłaszania poprawek do elementów wcześniej zaakceptowanych.

Rezygnacja jest również możliwa na wstępnym etapie prac, a więc po zaakceptowaniu stron próbnych, ale przed rozpoczęciem pracy nad pozostałymi stronami e-booka.

Dopóki projekt nie został ukończony, możesz w każdej chwili odstąpić od umowy, płacąc umówione wynagrodzenie w wielkości proporcjonalnej do wykonanej pracy.

Czy gotowy plik e-booka nada się też do druku w drukarni?

Pliki do pobrania a pliki do druku

E-book i projekt książki do druku nie mogą być tym samym plikiem. Plik do druku przygotowywany jest w nieco inny sposób (inna przestrzeń kolorystyczna, inne marginesy, inny sposób zapisu pliku). Dlatego jeżeli rozważasz taką opcje, musisz to koniecznie zaznaczyć na początku współpracy.

Dostosowanie projektu do druku wyceniam indywidualnie. Jest to koszt w zakresie 300-700 zł netto.

Pozostałe kwestie

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje skład w gotowym szablonie np. zakupionym w sieci lub stworzonym przez innego grafika? Nie realizuję takich zleceń.

Czy istnieje możliwość przekazania plików produkcyjnych? Nie ma takiej możliwości.

Kto płaci za dodatkowe materiały takie jak grafiki i zdjęcia zakupione w sieci? Czy istnieje możliwość przekazania zakupionych elementów graficznych i zdjęć? Zakup potrzebnych zdjęć i grafik jest po stronie Grafika, od chwili zakupu należą one do pracowni graficznej Smartly Designed. Jeśli zależy Ci na jakimś zdjęciu czy grafice, możesz je kupić osobno z własnego budżetu.